Ödemelerde Dijital Cüzdan Dönemi

217
0

TCMB’nin yeni tebliğiyle ödemeler alanında dijital cüzdan tanımı eklendi. Dijital cüzdanlarla kolay ve güvenli ödemelerin önü açıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dijital cüzdanlarla ilgili yeni bir düzenleme yaptı. Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemleri ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcılarının Ödeme Hizmetleri Alanındaki Veri Paylaşım Servislerine İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Dijital Cüzdan Tanımı

Merkez Bankası’nın hazırladığı yeni tebliğde, ödemeler alanında ilk defa “dijital cüzdan” tanımı yapıldı. Buna göre, dijital cüzdan hizmetinin sunulması ile ilgili şartlar belirlendi. Bu sayede, dijital cüzdan uygulamaları aracılığıyla nakit kullanımının azaltılması ve finansal erişimin artırılması hedefleniyor.

Uzaktan İletişim Aracılığıyla Kimlik Tespiti ve Sözleşme Süreci

Tebliğde, uzaktan iletişim aracıyla yürütülecek kimlik tespiti ve sözleşme süreçlerine ilişkin hükümler güncellendi. Vatandaşların, ödeme ve elektronik para kuruluşları ile uzaktan iletişim aracıyla tesis edecekleri kimlik tespiti ve sözleşme süreçlerinin daha etkin, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik güncelleme yapılarak Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) mevzuatı ile uyum sağlandı.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231007-12.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir